Przegląd instalacji elektrycznej (infrastruktury)
Wykonywanie okresowych przeglądów instalacji elektrycznej jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Prawidłowo wykonany przegląd jest gwarancją bezpieczeństwa wszystkich pracowników oraz całej infrastruktury, a także pozwala zapewnić sprawność urządzeń technicznych w przedsiębiorstwie. Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej w domu i przedsiębiorstwie? Co na temat kontroli stanu instalacji elektrycznych i piorunochronnych mówią przepisy prawa budowlanego? Jakie działania wchodzą w zakres przeglądu instalacji elektrycznej?
Zadbaj
o bezpieczeństwo
w twojej firmie
Jak często należy wykonywać przegląd instalacji elektrycznej?
Obowiązek przeglądu instalacji elektrycznej wynika z przepisów prawa budowlanego, a konkretnie ustawy o prawie budowlanym (Art. 62. 1 pkt 2.; Dziennik Ustaw 2017 poz. 1332). Zgodnie z tymi przepisami właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do dokonania kontroli stanu technicznego budynku, w tym instalacji elektrycznej, co najmniej raz na 5 lat. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli. Co istotne obowiązek okresowej kontroli instalacji elektrycznej raz na pięć lat dotyczy również właścicieli domów jednorodzinnych.
Dodatkowo obowiązek wykonania przeglądu instalacji elektrycznej spoczywa na zarządcy również każdorazowo po wystąpieniu szkodliwych wpływów atmosferycznych i niszczących działań czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Dotyczy to sytuacji, gdy nastąpiło uszkodzenie budynku (np. w wyniku pożaru domu) lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem. Jeśli nie zaistniała taka sytuacja, przeglądy są wykonywane co najmniej raz na 5 lat.
Okresowy przegląd instalacji elektrycznej a ubezpieczenie
Firmy ubezpieczeniowe podczas podpisywania umów na ubezpieczenie budynków nie zawsze informują właścicieli nieruchomości o konieczności posiadania aktualnych badań instalacji elektrycznej. Protokoły te jednak są niezbędne do uzyskania odszkodowania, np. w przypadku pożaru czy zalania obiektu przez wodę. Jeżeli dokumentów nie będzie – nie ma szans wypłatę świadczeń od ubezpieczyciela.
W R&S ENGINEERING wykonujemy przeglądy zgodnie ze wszystkimi wymogami firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu, w razie nagłego zdarzenia, nie musisz obawiać się o wypłatę pieniędzy z ubezpieczenia.
Na czym polega przegląd instalacji elektrycznej?
Przegląd instalacji elektrycznej polega na sprawdzeniu bezpieczeństwa instalacji dla jej użytkowników. W zakres przeglądu elektrycznego wchodzi m.in. sprawdzenie stanu połączeń, oporność izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów, a także osprzęt, zabezpieczenia i środki ochrony przed porażeniem. Szczegółowy przebieg oraz zakres oględzin instalacji elektrycznej niskiego napięcia określa Polska Norma PN-HD 60364-6:2008
Przegląd instalacji elektrycznej można podzielić na dwa etapy. Pierwszy rozpoczyna się od przeprowadzenia badania instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie organoleptycznym. Celem oględzin jest skontrolowania poprawności wykonania montażu instalacji i wykrycie widocznych wad powstałych na skutek eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych. Dokonuje się ich przed przystąpieniem do pomiarów i prób, przy wyłączonej instalacji elektrycznej.
Drugim etapem jest przeprowadzenie pomiarów elektrycznych przy użyciu specjalistycznej aparatury pomiarowej. Więcej na temat diagnostyki pomiarowej dowiesz się z poniższej sekcji:
Kto może dokonać przeglądu instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym?
Kontrola stanu technicznego instalacji elektrycznych dokonywana jest przez specjalistę posiadającego doświadczenie oraz kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych. Są to kwalifikacje określane jako uprawnienia typu D i są one weryfikowane co 5 lat.
Protokół po przeglądzie stanu instalacji elektrycznej
Potwierdzeniem przeprowadzenia przeglądu instalacji elektrycznej jest protokół przygotowany i przekazany Klientowi przez specjalistę R&S Engineering.
W treści każdego protokołu zawieramy poniższe informacje:
- dane identyfikujące instalację, jej adres, dane zleceniodawcy, datę pomiaru, datę następnego pomiaru,
- orzeczenie czy instalacja nadaje się do eksploatacji,
- ewentualne zalecenia i uwagi,
- tabele z wynikami pomiarów instalacji elektrycznej,
- kopię kwalifikacji SEP osoby/osób uczestniczących w pomiarach,
- kopię certyfikatu kalibracji urządzenia/urządzeń pomiarowych,
- pieczęcie i podpisy osób wykonujących pomiary.
Ile kosztuje obowiązkowy przegląd instalacji elektrycznej?
Cena przeglądu i pomiarów instalacji elektrycznej zależy od wielu czynników takich jak ilości punktów pomiarowych, ilości osprzętu w rozdzielnicy elektrycznej, dostęp do urządzeń i czasu dojazdu na usługę. Każdą ofertę przygotowujemy indywidualnie, dopasowując ją do potrzeb Klienta.
SPRAWDŹ NASZE POZOSTAŁE USŁUGI
Czyszczenie
i konserwacja
urządzeń
elektrycznych
Pomiary
elektryczne
(NN / SW / WN)
Pomiary
termowizyjne
POMIARY
ULTRADŹWIĘKOWE
Oficjalny dystrybutor Acoem
Świadczymy kompleksowe usługi utrzymania infrastruktury elektrycznej dla przemysłu według restrykcyjnych norm i zasad. Zajmujemy się profesjonalnym czyszczeniem, konserwacją, przeglądami okresowymi oraz pomiarami elektrycznymi, ultradźwiękowymi i termowizyjnym infrastruktury elektrycznej. Postaw na bezpieczeństwo i niezawodność swojego parku z R&S ENGINEERING.
Dane firmowe
R&S ENGINEERING S.C.
ul. Puszkarska 9
30-644 Kraków
NIP: 675-150-04-56
Copyright © 2020 - R&S ENGINEERING